Kalıcı Kalp Pili Yerleştirilmesi

Kalpte uyarı merkezinin (sinüs düğümü) yeterli hızda uyarı oluşturamaması veya iletim yolları üzerinde herhangi bir kesinti olması nedeniyle kalp atışlarının aşırı yavaşlaması halinde hastanın normal yaşamını sürdürebilmesi için gerekli kalp atış̧ hızını sağlamak üzere vücuda yerleştirilen kalp pillerine gereksinim duyulur. Kalıcı kalp pilleri ileri derecede gelişmiş̧ teknoloji ürünleri olup kalbin çalışmasını sürekli hissederek gereğinde devreye girerler. Bazı türlerinde hastanın kalp hızının artması gerektiğinde buna hızlanarak yanıt verirler. Böylece hastanın kalp hızı yavaşlamasında dolayı bayılma, fenalık, baş dönmesi, nefes darlığı gibi yakınmaları ortadan kalkacağı gibi yasam niteliği de düzelir.

Gerekli durumlarda kalp pili takılmaması durumunda ölümcül sonuçları olabilir.

İşlem çocuklarda anestezi altında, göğüste kalbe giden büyük toplar damarların içinden elektrot denilen ince tellerin kalbin kulakçık ya da karıncıklarından birine veya her ikisine yerleştirilmesi ve bunların göğüs cildi altına yerleştirilen bir jeneratöre bağlanması seklinde yapılır. Bu, genelde 30- 60 dakika süren bir işlemdir.

Pil yerleştirildikten sonra 2 gün boyunca yatırılarak antibiyotik tedavisi verilir. Günlük pansuman yapılır ve problem çıkmaz ise 3. gün çocuğunuz taburcu edilir. Taburculuk sonrasında 1 hafta süre ile ağızdan antibiyotik tedavisi devam edilir. Özellikle pil yerleştirildikten sonraki ilk 1 ay enfeksiyon açısından risklidir ve akıntı, şişlik veya ağrı olması durumunda acil olarak başvurmanız gerekebilir. Yine nadiren kalp pili takıldıktan bir süre sonra, pil jeneratörü veya kablolar kendiliğinden cilt dışına çıkabilir. Bu durumda kalıcı kalp pili cebinin yeniden açılarak onarımı gerekebilir.

Kalp pili takıldıktan sonra belirli aralıklarla kontrolü yapılması şarttır. Takılan her pilin belli bir süresi vardır. Yaşa ve yapılan ayarlara göre değişmekle beraber ortalama pil ömrü 6-7 yıl civarındadır. Bu süre çok değişkendir. Pilin kalan süresi ve kabloda olabilecek problemler kontrollerde anlaşılabilir ve ona göre önlemler alınabilir.