Balon İle Kalp Kapaklarındaki Darlığın Giderilmesi

Akciğere giden damar kapağının (pulmoner kapak) veya şah damarının kapağının balon ile genişletilme işlemi, bu kapaklarda ciddi darlık olan hastalarda günümüzde ilk tercih edilen tedavi seçeneğidir. Cerrahi tedaviye ancak balon işlemi başarısız olursa veya hastanın kapak yapısı balon işlemine uygun bulunmaz ise başvurulur.

Bu işlemde normalde anjiyografide kullanılan yöntemler geçerlidir. Ek olarak kapak hizasına kadar tel yardımı ile getirilen bir balon ile kapak genişletme işlemi yapılır. Balon kapak hizasında şişirildikten sonra hızla indirilir ve kalp içindeki basınçlar ölçülür. Eğer yeteri kadar basınçlarda düşme olmaz ise bir büyük balon ile işlem tekrarlanabilir.

İşlemden sonra anjiyografide görülen tüm komplikasyonlar görülebilir. Ayrıca özellikle şah damarı kapağından teli ilerletmek çok güç olabilir ve bu esnada kanama olursa çocuğunuza kan vermek gerekebilir. Bu nedenle öncesinde kan ayırttırmak çoğu zaman gerekmektedir.

İşlem sonrası genelde aynı gün taburculuk yapılmaktadır. Balon valvuloplasti işlemi çoğu vakada hastalığı ortadan kaldırıcı tedaviyi sağlar. Az sayıda hastada daha sonra işlemin tekrarı gerekebilir. Bazen de kapak yapısı çok kalın olduğu zaman cerrahi yöntem ile kapağı genişletmek gerekebilmektedir.