GİZLİ TEHLİKE; PAKETLENMİŞ GIDALAR !!!!

MARKETTEKİ PAKETLENMİŞ GIDALAR ÇOCUKLARDA RİTİM BOZUKLUKLARI İLE İLİŞKİLİ OLABİLİR Mİ???

 

Son çıkmış bir çalışma bunu ciddi anlamda destekliyor. Dünyanın en iyi dergilerinden biri olan Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology dergisinde Kasım 2019’da çıkan bir yazıda doymuş yağ asitlerinden zengin bir diyetin insan vücudundaki bir geni etkileyerek (NOX2, NADPH oksidaz) ritim bozukluğuna yol açtığı gösterilmiştir.

Marketteki bir çok lezzetli gofret, çikolata ve bisküvi içinde bulunan palm oil dediğimiz yağın (doymuş yağ asitinden oldukça zengindir) kalbin alt odalarından kaynaklanan ritim bozukluğu ile ilişkisi bu şekilde kanıtlanmış oldu.

Hastamda 6 ay önce Ventriküler ESKTRASİSTOL dediğimiz bir ritim bozukluğu vardı. Alt odalardan ekstra uyarılar çıkıyordu ve gün içindeki sıklığı %4,2 idi. Şikayet olmadığı için ve kalbin yapısı normla olduğu için tedavi verilmedi. Ancak öyküden çok fazla miktarda market gıdası tükettiği öğrenildi ve sadece bunlar kesildi. Sonuç dramatik: şu anda ritim bozukluğu tamamen düzeldi. Tabii bununla ilgili çok sayıda çalışmaya ihtiyaç var ancak şu kesin: LÜTFEN PAKETLENMİŞ MARKET GIDALARINDAN ÇOCUKLARINIZI UZAK TUTUNUZ!!! UNUTMAYIN LEZZETLİ GIDA SAĞLIKLI GIDA DEMEK DEĞİLDİR, YEDİKLERİMİZİN İÇERİĞİNİ HİÇ HAFİFE ALMAYIN!!

Çocuk doktorları da bu tip beslenme tarzının ritim bozukluğu ile ilişkisini bilmeli ve aileleri bu konuda uyarmalıdır.

Herkese sağlıklı günler dilerim…