SPORCULARDA ANİ ÖLÜM ÖNLENEBİLİR Mİ !!!

Sporcularda ani ölüm oldukça dramatiktir ve meydana geldiği zaman hem aile açısından hem de hekim açısından çok üzücü bir durumdur. Basında son zamanlarda çok sayıda bu şekilde haber yer almaktadır. Sanılanın aksine sporcu ölümlerinde neden KALP KRİZİ DEĞİLDİR. HEMEN TÜM VAKALARDA RİTİM BOZUKLUKLARI VEYA KARDİYOMİYOPATİ DENİLEN kalp kasının hastalıklarıdır. Peki sporculardaki ani ölüm önlenebilir mi? Bu sorunun cevabı ‘hemen hemen çoğu basit önlemlerle evet ÖNLENEBİLİR’. Bu konuda siz değerli ailelere çok iş düşüyor.

Birincisi tüm kulüpler sporcu lisansı çıkartmadan önce hekim onayı istemek zorundadır. Bazen bu onay için ailelerden ‘Çocuğumun spor yapmasında sağlık engel durumu yoktur’ şeklinde kağıt imzalamaları istenmektedir. Siz aileler sakın bu şekilde bir kağıt imzalamayın. Çünkü buna karar verecek olan sizler değil doktorlardır. UNUTMAYIN!! SPORCU ANİ ÖLÜMLERİNİN HEMEN HEPSİNDE ÖNCESİNDE BİR BELİRTİ YOKTUR!!

Eğer çocuğunuz profesyonel spor yapacak ise yani lisans çıkaracaksanız mutlaka bir doktora başvurup çocuğunuzu muayene ettirin. Ailede erken yaşta ani ölüm öyküsü var ise MUTLAKA ÇOCUK KARDİYOLOJİ UZMANINA MUAYENE ETTİRİN. Yine sporcu değerlendirmesinde olmazsa olmaz elektrokardiyografi (EKG) çekimidir. Her sporcuya mutlaka EKG çekimi gerekir.

İYİ ALINMIŞ BİR ÖYKÜ, TAM YAPILMIŞ BİR MUAYENE VE EKG ÇEKİMİ İLE HEMEN TÜM SPORCULARDA ANİ ÖLÜM ÖNLENEBİLİR. EĞER ŞÜPHE VAR İSE MUTLAKA HASTALARDA EFOR TESTİ UYGULANMALIDIR VE İLERİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİNDEN YARARLANILMALIDIR.

Lisanslı sporcularda yapılan bir diğer yanlış da lisans çıkarıldıktan sonra tekrar kontrol edilmemesidir. Lisanslı sporla uğraşan herkesin HİÇBİR ŞİKAYETİ OLMASA BİLE ideali yılda bir olmak üzere düzenli olarak aralıklarla doktor tarafından muayene edilmesi şarttır.

UNUTMAYIN SPORCU ANİ ÖLÜMLERİNİN HEMEN HEMEN HEPSİ ÖNLENEBİLİR NEDENLERDİR VE UYGUN ÖNLEMLER ALINIRSA ÖNCEDEN ANLAŞILABİLİR!!